Techniki endoskopowe

Techniki Endoskopowe

Zabieg NFZ

W 2015 roku NZOZ SOWMED wprowadził na oddziale chirurgicznym innowacyjną metodę diagnostyczno – leczniczą. Jest to endosonografia polegająca na połączeniu endoskopii
i ultrasonografii. Sprzęt służący do endosonografii wyposażony jest w sondę ultrasonograficzną umieszczoną na końcu endoskopu, co daje możliwość wykonania ultrasonografii
z wnętrza organizmu poprzez naturalne otwory ciała. Pozwala to na precyzyjną ocenę badanych narządów i możliwość uchwycenia nawet najmniejszych zmian, które są nie do wychwycenia w innych badaniach obrazowych. 

 

W latach 2015 – 2018 NZOZ SOWMED współpracował z jednym z najlepszych endosonografistów w kraju o uznanym autorytecie i ogromną liczbą wykonanych zabiegów (przeprowadzane były systematyczne szkolenia dla zespołu lekarzy NZOZ SOWMED). Wykorzystując umiejętności chirurgiczne, endoskopowe i ultrasonograficzne wykonaliśmy jako pierwsi w Polsce kilka endoluminarnych zespoleń w obrębie przewodu pokarmowego (przez jamę ustną) z użyciem endosonografu.

Zespoiliśmy w ten sposób: 

  • pęcherzyk żółciowy z dwunastnicą,  
  • jelito z żołądkiem,
  • przewód trzustkowy z dwunastnicą.

Na chwilę obecną w naszym zespole jest wyszkolony w tym zakresie lekarz gastroenterolog, który samodzielnie wykonuje tego typu zabiegi i posiada ogromne doświadczenie, a liczba pacjentów potrzebujących pomocy w tym zakresie stale wzrasta. Dodatkowo współpracuje z nami lekarz radiolog, który wykonuje zabiegi z zakresu radiologii interwencyjnej i zabiegowej oraz endosonografii  przezustnej i przezodbytniczej (TRUS) co pomaga we wczesnym rozpoznaniu nowotworu. Jest to unikatowa oferta na tego typu zabiegi na rynku usług medycznych. 

Opisana wyżej metoda to nowoczesna technika, dynamicznie rozwijająca się na całym świecie- przydatna szczególnie w guzach trzustki, gdzie podczas zabiegu można pobrać materiał i wysłać do badania histopatologicznego. Możliwość wykonania ultrasonografii z wnętrza organizmu i dokładne zobrazowanie trzustki pozwala na wnikliwą diagnostykę tego narządu i wczesne wykrycie nowotworu. Jest to niezwykle istotne, ponieważ rak trzustki nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a jego wczesne wykrycie pozwala na podjęcie określonych działań ratujących życie i daje większą szansę na radykalne wyleczenie. 

Chirurgia trzustki

NZOZ SOWMED w oparciu o dostępny sprzęt oraz wykwalifikowany zespół wykonuje pełen zakres chirurgii trzustki- od wyżej opisanej diagnostyki po objawowe leczenie technikami minimalnie inwazyjnymi aż po radykalne operacje polegające na usunięciu całego narządu.

Zabiegi minimalnie inwazyjne stosowane w objawowym leczeniu nowotworów trzustki u pacjentów nie kwalifikujących się do klasycznej- radykalnej operacji wykonujemy za pomocą endoskopów zabiegowych, endosonografów, technik przezskórnych. Tego typu zabiegi oszczędzają pacjentowi
bólu, pooperacyjnych blizn, krwawienia i długiego pobytu w szpitalu co jest niezwykle znaczące dla pacjentów zmagających się z chorobą nowotworową.

 

Przebieg zabiegu

Radykalna operacja (resekcja całej trzustki lub jej części tzw. głowy trzustki – operacja Whipple’a) opiera się na technikach klasycznych, podczas których chirurg rozcina powłoki brzuszne i usuwa zarówno samą trzustkę lub jej fragment jak i dwunastnicę, część żołądka, pęcherzyk żółciowy i część przewodu żółciowego. Zespół NZOZ SOWMED najczęściej stosuje metodę Traverso- Longmire. To modyfikacja klasycznej operacji Whipple’a pozwalająca zachować u chorego odźwiernik żołądka co daje pacjentowi o wiele większy komfort życia po zabiegu. Zabieg Whipple’a uważany jest za jeden z najbardziej skomplikowanych w chirurgii ogólnej. Zabieg trwa kilka godzin i jest obarczony wysokim ryzykiem powikłań.
Nie mając precyzyjnego i niepodważalnego rozpoznania, trudno podjąć decyzję o operacji dlatego tak istotną rolę odgrywa endoskopowe USG. Zdarza się również, że nowotwór nacieka na żyłę wrotną, czyli niszczy ją. Umiejętności i doświadczenie zespołu pozwalają na podjęcie się leczenia- przecięcia
żyły wrotnej, wycięcia zniszczonego fragmentu naczynia i wszczepienia w jego miejsce protezy.

  • Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Minimalnie Inwazyjnej Szpitala im. F. Raszei leczonych jest rocznie około 300 pacjentów z rozpoznaniem raka trzustki. 
  • Około 75 operacji rocznie z zakresu dużej, klasycznej chirurgii trzustki (resekcje totalne, odmiany resekcji głowy trzustki, resekcje dystalne oraz miejscowe resekcje guzów neuroendokrynnych).
  • Technikami minimalnie inwazyjnymi rocznie zaopatrujemy około 215 pacjentów z rozpoznaniem onkologicznym. Są to procedury endoskopowego protezowania dróg żółciowych, trzustkowych, obrazowania tych dróg, pobierania materiału do badania histopatologicznego oraz endosonografia, przezskórne drenaże dróg żółciowych i zbiorników płynowych w okolicy trzustki.

Wsparcie żywieniowe 

Czy wiesz, że prawidłowe wsparcie żywieniowe zwiększa szanse na lepsze rokowania
okołooperacyjne?

Pacjent na wizycie u dietetyka SowMed otrzymuje:
● plan żywieniowy przed operacyjny, mający na celu jak najlepsze odżywienie
pacjenta oraz proponowaną suplementację przed zabiegiem
● plan żywieniowy na okres po operacji czyli spis produktów oraz rozpisaną
dietę uwzględniającą stan po operacji,
● spis dodatkowej suplementacji uwzględniającej specjalne potrzeby
pooperacyjne.

Zadbanie o stan odżywienia pacjenta zwiększa szanse na lepsze rokowania
okołooperacyjne, krótszy pobyt w szpitalu oraz lepsze reagowanie na włączoną
chemioterapię.

Dietetykiem w SowMed jest dr Anna-Maria Borucka-Konopka, która przyjmuje
w każdy poniedziałek w gabinetach SowMed przy ul. Jeżyckiej 38/40 w Poznaniu.

Rak trzustki SowMed 

Pod względem kompleksowości świadczonych usług w zakresie diagnostyki i chirurgii trzustki, a także ogromnego doświadczenia, zaplecza zarówno technicznego jak i personalnego oraz merytorycznego i organizacyjnego przygotowania NZOZ SOWMED jest ośrodkiem unikatowym w skali kraju.

Mocno rozwinięta endoskopia zabiegowa pozwala również leczyć ewentualne powikłania po klasycznych operacjach trzustki. Jest to ogromna korzyść dla pacjenta, który po dużej-  klasycznej operacji może zostać poddany mało obciążającemu leczeniu endoskopowemu.  

 

Linki do artykułów z Gazety Wyborczej:

Specgrupa do diagnozowania i leczenia raka trzustki.

Zobacz, jak operują bez rozlewu krwi i skalpela.

Zabiegi NFZ

Szczegółowe informacje na temat zabiegów wykonywanych na oddziale chirurgicznym Szpitala Miejskiego im. F. Raszei w Poznaniu w ramach kontraktu z NFZ znajdą Państwo na stronie szpitala TUTAJ.

Umów się na wizytę

Adres

ul. Jeżycka 38/40, 60-865 Poznań

Telefon

+48 575 931 551

E-mail

rejestracja@chirurgiasowmed.pl