Gnieźnieński chirurg ratuje od amputacji stopy cukrzyków

Gnieźnieński chirurg ratuje od amputacji stopy cukrzyków

Cukrzyca to pierwsza choroba niezakaźna, która została uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku. Szacuje się, że 1 na 11 osób (ok. 415 mln) choruje na cukrzycę, a do 2040 r. liczba ta ma wzrosnąć aż do 642 mln. Co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, a co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. W Polsce jest ponad 2,2 mln zdiagnozowanych diabetyków, ale szacuje się, że realnie może być ich nawet 3,5 mln. Największym zagrożeniem w przypadku tej choroby są wynikające z niej powikłania. Jednym z najpoważniejszych i częściej spotykanych powikłań jest zespół stopy cukrzycowej, który dotyka nawet 15 proc. cukrzyków[1].

Upośledzenie unerwienia oraz ukrwienia stóp prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia ich wrażliwości na ból i upośledza gojenie ran. W wyniku toczącego się procesu zapalnego, struktura kości i stawów ulega uszkodzeniu, co często prowadzi do deformacji stopy. Uniemożliwia lub znacznie utrudnia to pacjentowi chodzenie. Problem ten dotyczy w większości chorych z cukrzycą typu 2 i jeżeli nie zostanie odpowiednio wcześnie zdiagnozowany i leczony – może prowadzić do amputacji kończyny. Ale czy na pewno musi?

Doświadczenie i determinacja

W gnieźnieńskim szpitalu Pomnik Chrztu Polski przyjmuje lek. Marek Nowak, który specjalizuje się w ratowaniu stóp cukrzycowych od amputacji. Jego sukcesy w tej dziedzinie sprawiają, że pacjenci z tym problemem kierowani są do niego przez swoich lekarzy prowadzących nawet z innych województw – zdarzyło się, że pacjent przyjechał z miejscowości oddalonej o 200 km od Gniezna. Co sprawia, że dr Nowak jest w stanie wyleczyć pacjentów, którzy w innym przypadku byliby skazani na amputację?

– Znaczną część mojej pracy zawodowej spędziłem w Klinice Chirurgii Ogólnej Naczyń w Poznaniu. Miałem tam do czynienia z owrzodzeniami kończyn w przebiegu wielu chorób. Doświadczenie to powoduje zwiększenie wachlarza możliwości diagnostyczno-terapeutycznych oraz pozwala mi łatwiej określić czy stopa cukrzycowa ma podłoże neuropatyczne, naczyniowe czy mieszane, od czego zależy sposób leczenia – mówi dr Marek Nowak. – Widziałem bardzo dużo różnych przypadków i dzięki temu łatwiej mi rozpoznać, które owrzodzenie da się wyleczyć, a które nie. Każdy przypadek jest inny, jednak potrafię z dużym prawdopodobieństwem rozpoznać, który pacjent dobrze rokuje – dodaje lekarz.

Od momentu rozpoczęcia pracy dr Nowaka w gnieźnieńskim szpitalu znacznie spadła liczba dużych amputacji. To jednak nie tylko kwestia wiedzy, doświadczenia i umiejętności, a przede wszystkim chęć walki o dobro pacjenta.

– Podczas mojej pracy w poznańskiej klinice powstał, zainicjowany przez prof. Grzegorza Oszkinisa, program „Stop amputacjom”, który zakładał ograniczenie amputacji do absolutnego minimum. Praca z profesorem, oprócz ogromu zdobytej wiedzy, nauczyła mnie również odpowiedniego podejścia i determinacji. Do każdego z pacjentów podchodzę jak do członka rodziny i zastanawiam się, jakie działania podjąłbym gdyby chodziło o mojego najbliższego – mówi dr Marek Nowak. – Przy dużych amputacjach pacjent szybko wychodzi ze szpitala i są łatwiejsze do przeprowadzenia. Ja staram się ratować i leczyć nogi zamiast je amputować, mimo że jest to proces bardziej czaso- i pracochłonny – dodaje lekarz.

Zapobiegać zamiast leczyć

Zespół stopy cukrzycowej to powikłanie występujące w wyniku uszkodzenia naczyń oraz nerwów obwodowych u pacjentów z długotrwałą hiperglikemią, która może prowadzić osłabienia lub całkowitego zniesienia uczucia bólu, dotyku oraz temperatury. Chorzy są przez to znaczniej bardziej narażeni na uszkodzenia stóp – otarcia, oparzenia i owrzodzenia. Bardzo długi czas gojenia takich ran (średnio 8 miesięcy) ułatwia rozwój ciężkich infekcji i może prowadzić do amputacji stopy. A w skrajnych przypadkach do zgonu w przebiegu stanu septycznego. Dlatego pacjenci z cukrzycą powinni w szczególny sposób dbać o swoje stopy.

– Pacjentom z cukrzycą zalecam stosowanie odpowiednich skarpet i butów. Powinny one być wykonane z naturalnych materiałów, wygodne i nie uciskające stóp. Absolutnie nie należy chodzić boso. Wskazane jest również codzienne mycie stóp w letniej wodzie, a także dokładne ich osuszanie – mówi dr Nowak. – Bardzo istotna jest również odpowiednia pielęgnacja stóp czyli regularne obcinanie paznokci, a także stosowanie dedykowanych preparatów dla diabetyków, które pomogą w odpowiedni sposób nawilżyć stopę i wzmocnić ochronę przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczną. Przede wszystkim jednak należy regularnie sprawdzać stopy i w przypadku zauważenia zmian natychmiast udać się do lekarza. W ten sposób zminimalizujemy ryzyko powstania stopy cukrzycowej – dodaje lekarz.

[1] IDF Atlas, 7 edycja, 2015