Endoskopowe zmniejszanie żołądka.

Endoskopowe zmniejszanie żołądka

Zabieg ESG

Endoskopowa gastroplastyka rękawowa (z ang. endoscopic sleeve gastroplasty) to chirurgiczne leczenie otyłości należące do najskuteczniejszych i najbardziej nowoczesnych metod.

Zabieg wykonywany jest endoskopowo, bez choćby najmniejszego nacięcia. Operacja polega na wprowadzeniu specjalnego endoskopu przez usta pacjenta, który umożliwia zmniejszenie żołądka przez przełyk.

Ponieważ zmniejszanie żołądka odbywa się dzięki serii szwów i sfałdowaniu jego ściany, nie ma też konieczności usuwania części żołądka, jak ma to miejsce w przypadku konkurencyjnych metod.

Doktor Aleksander Sowier wykonał pierwszy w Polsce zabieg tego typu jesienią 2017 roku w szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Od tego czasu dr Sowier i jego zespół wykonali ponad 200 takich operacji.

Zmniejszenie objętości żołądka powoduje, że pacjent czuje się nasycony nawet po małym posiłku. W efekcie spożywa mniej kalorii i łatwiej jest mu stosować się do zasad zdrowego żywienia. Pozwala to na skuteczną i długotrwałą redukcję masy ciała.

Koszt zabiegu endoskopowego zmniejszenia żołądka to 34.000,00 zł

Cena obejmuje: 

– Operację – ilość założonych szwów nie wpływa na cenę,

– pobyt w szpitalu trwający zazwyczaj od poniedziałku do środy (jeżeli zaistnieje konieczność wydłużenia pobytu w szpitalu- cena nie zmienia się),

– niezbędne badania wykonane na oddziale,

2 konsultacje z dietetykiem na oddziale,

następnych konsultacji z dietetykiem zaplanowanych na okres 6 miesięcy.

Pacjent na każdym etapie procesu utraty masy ciała ma ustalaną indywidualną dietę uwzględniającą płeć, wiek, choroby towarzyszące, preferencję i dotychczasowe postępy. 

Koszt zabiegu endoskopowego zmniejszenia żołądka to 34.000,00 zł

Cena obejmuje: 

– Operację – ilość założonych szwów nie wpływa na cenę,

– pobyt w szpitalu trwający zazwyczaj od poniedziałku do środy (jeżeli zaistnieje konieczność wydłużenia pobytu w szpitalu- cena nie zmienia się),

– niezbędne badania wykonane na oddziale,

2 konsultacje z dietetykiem na oddziale,

następnych konsultacji z dietetykiem zaplanowanych na okres 6 miesięcy.

Pacjent na każdym etapie procesu utraty masy ciała ma ustalaną indywidualną dietę uwzględniającą płeć, wiek, choroby towarzyszące, preferencję i dotychczasowe postępy. 


Przebieg zabiegu

W trakcie zabiegu lekarz w przełyku umieszcza specjalną rurkę OverTube i napełnia żołądek dwutlenkiem węgla, co pozwala na ogląd wnętrza żołądka. Następnie za pomocą endoskopu z zamontowanym systemem Apollo OverStitch, poprzez usta i przełyk dociera do żołądka, po czym zakłada serię pojedynczych szwów w kształcie litery „U“. Zaciągnięte szwy zwężają żołądek zmniejszając jego objętość o około 60%.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 60 minut. Zazwyczaj pacjent pozostaje w szpitalu przez dwie doby. Jeżeli samopoczucie pacjenta wskazuje na potrzebę dalszej hospitalizacji, decyzją lekarza pobyt pod opieką personelu medycznego ulega wydłużeniu o jedną lub dwie doby.

ESG – zalety

Chirurgia otyłości z wykorzystaniem tej metody jest przede wszystkim bezpieczna.

Jej niewątpliwymi zaletami są:

  • mniejsza inwazyjność,

  • brak potrzeby nacinania powłok jamy brzusznej

  • brak potrzeby otwarcia jamy otrzewnej,

a co z tym związane:

  • szybsza rekonwalescencja

  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań

  • możliwość szybkiego przystąpienia do różnego rodzaju zabiegów medycyny estetycznej

Minimalnie inwazyjny charakter zabiegu skraca czas hospitalizacji i pozwala na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Dzięki małej inwazyjności endoskopowemu zwężaniu żołądka poddane mogą zostać również osoby, których nie zakwalifikowano do innych typów operacji bariatrycznych.

Dzień przyjęcia

Pacjent spotyka się z naszym koordynatorem, rejestruje się, upoważnia osoby bliskie do otrzymywania informacji na temat stanu zdrowia oraz podpisuje umowę dotyczącą przeprowadzenia zabiegu. Następnie wraz z koordynatorem udaje się na oddział i zostaje mu przedstawiony personel medyczny, który będzie sprawował nad nim opiekę w trakcie pobytu. Zlecone zostają badania laboratoryjne krwi, badanie EKG oraz w określonych przypadkach RTG klatki piersiowej.

Odbywa się również pierwsza z dwóch konsultacji na oddziale z dietetykiem, który kontynuuje opiekę podczas kolejnych sześciu konsultacji zaplanowanych na pół roku po zabiegu. W szpitalu zwołane zostaje konsylium lekarskie, w skład którego wchodzą: lekarz chirurg, lekarz anestezjolog, lekarz internista, lekarz endokrynolog i lekarz gastroenterolog. Lekarze po zapoznaniu się z wynikami badań, informacjami zebranymi w trakcie wywiadu lekarskiego oraz dokumentacją pacjenta podejmują decyzję dotyczącą terminu zabiegu. Zazwyczaj jest to dzień przyjęcia pacjenta na oddział.

Dzień po zabiegu

W pierwszych dobach po zabiegu mogą wystąpić nudności oraz bóle brzucha, które z czasem stają się coraz mniej uciążliwe i ustępują. Pacjent może wstawać, najlepiej w obecności osób trzecich. Odbywa się druga konsultacja dietetyczna.

Dalszy pobyt

Po uzyskaniu poprawy stanu ogólnego pacjent otrzymuje wypis, zwolnienie lekarskie (w razie potrzeby) i opuszcza szpital.

Dalsze postępowanie

Warto zaplanować urlop na czas rekonwalescji i nie wykonywać cięższych prac. Powrót do normalnych czynności możliwy jest już po kilku dniach. W pierwszych tygodniach po zabiegu należy unikać dźwigania. Ze względu na wykonanie zabiegu metodą endoskopową nie ma potrzeby przeprowadzania kontroli natomiast w przypadku wystąpienia niepokojących objawów prosimy o kontakt z naszym koordynatorem, który po konsultacji z lekarzem specjalistą udzieli informacji na temat dalszego postępowania (tel. +48 577 409 727).

Odżywianie

Zasady odżywiania na każdym etapie pobytu na oddziale oraz po opuszczeniu szpitala omawiane są indywidualnie z dietetykiem. Istotne jest stosowanie diety płynnej według wytycznych, które otrzymuje pacjent. W okresie sześciu miesięcy pacjent zmienia nawyki żywieniowe i uczy się dostosowywać ilość przyjmowanego pokarmu do nowego rozmiaru żołądka. Należy pamiętać, że stosowanie się do zaleceń dietetyka jest niezmiernie istotne w dążeniu do osiągnięcia zamierzonego efektu.

 

ESG – zalecenia przedoperacyjne

1. Należy zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów 4 tygodnie przed i 4 tygodnie po zabiegu, gdyż palenie papierosów może zwiększać ryzyko występowania powikłań pooperacjnych. W dniu zabiegu należy powstrzymać się od palenia.

2. 7 dni przed planowanym zabiegiem należy wstrzymać się od picia alkoholu oraz zażywania ziół i suplementów witaminowych (zażywanie witaminy A i E może potęgować krwawienie).

3. Pod kontrolą lekarza prowadzącego 7 dni przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z zażywania leków obniżających krzepliwość krwi takich jak: Acenocumarol, Sintrom, Ticlid, Acesan, Aspiryna, Polopiryna, Polocard, Acard, Scorbolamid. Konieczna może być zamiana wyżej wymienionych leków na heparynę drobnocząsteczkową (np. Fraxiparyne lub Clexane).

4. Zalecenia dotyczące leków stosowanych przewlekle (oprócz leków zmniejszających krzepliwość krwi):

5. Dzień przed przyjęciem do szpitala pacjent przyjmuje ostatnią dawkę doustnych leków przeciwcukrzycowych w godzinnach porannych (popołudniową oraz wieczorną dawkę pomija), pozostałe leki przyjmuje według wcześniejszych zaleceń.

5. W dniu przyjęcia do szpitala pacjent popijając niewielką ilością wody może przyjąć poranną dawkę leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego (oprócz preparatów zawierających nebiwolol), astmy, alergii, depresji oraz chorób tarczycy, pacjent może przyjąć rano insulinę bazową (np.: Gensulin N, Humulin N, Lantus, Levemir, Insulatard), nie należy natomiast przyjmować doustnych leków przeciwcukrzycowych oraz nie przyjmuje się mieszanek insulinowych, ani insuliny krótko- lub szybkodziałającej stosowanej przed posiłkiem.

6. Przyjmowane leki należy zabrać w oryginalnych opakowaniach do szpitala.

7. Aktywna infekcja bakteryjna lub wirusowa, w tym opryszczka powoduje dyskwalifikację z zabiegu na okres około 2 tygodni. W razie wystąpienia infekcji bakteryjnej lub wirusowej prosimy o niezwłoczny kontakt przed planowaną datą przyjęcia do szpitala.

8. W dniu zabiegu należy być na czczo, ostatni posiłek należy spożyć około godziny osiemnastej w przeddzień zabiegu. Płyny można przyjmować do północy.

9. W przypadku leczenia specjalistycznego prosimy o zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zabiegu.

10. Do szpitala należy zabrać dokument tożsamości, posiadaną dokumentację medyczną, przybory toaletowe, rzeczy osobiste oraz wydrukowane potwierdzenie wykonanego przelewu za zabieg. Całkowity koszt zabiegu pacjent pokrywa w dwóch równych ratach. Pierwszą z rat należy opłacić przed przyjęciem do szpitala, drugą siedem dni od zakończenia hospitalizacji.

11. Przed zabiegiem należy usunąć makijaż oraz lakier z paznokci. Należy również zdjąć biżuterię.

12. Anestezjologa należy poinformować o alergiach lub problemach, które wystąpiły podczas poprzednich znieczuleń (jeżeli były wykonywane).

Lekarz może odmówić wykonania zabiegu w przypadku:

  • trwających procesów zapalnych w przewodzie pokarmowym*,
  • przepukliny rozworu przełykowego*,
  • anomalii w budowie przełyku lub gardła*,
  • żylaków, które mogą stać się źródłem krwawienia*,
  • choroby nowotworowej,
  • trwającej ciąży, okresu karmienia piersią lub planowanej ciąży w ciągu najbliższych 12 miesięcy,
  • rozpoznanych chorób psychicznych bez zaświadczenia o braku przeciwwskazań do podjęcia leczenia,
  • cech psychologicznych warunkujących niechęć do zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych.

*W momencie rozpoczęcia zabiegu lekarz wprowadzając aparat do przewodu pokarmowego dokonuje jego wstępnej oceny.

Dane kontaktowe:

Dietetyk:
– dr n. o. zdr.   Anna – Maria Borucka – Konopka
adres email: kontakt@amborucka.pl

Koordynator:
– mgr Magdalena Lobert
adres email: m.lobert@chirurgiasowmed.pl
tel. kontaktowy +48 577 409 727

Najczęściej zadawane pytania.

PLIKI do pobrania:

INFORMACJE DLA PACJENTA DOTYCZĄCE ZABIEGU ENDOSKOPOWEJ GASTROPLASTYKI RĘKAWOWEJ (ESG) [plik PDF do pobrania]

OŚWIADCZENIE PACJENTA – ESG

Umów się na wizytę

Adres

ul. Jeżycka 38/40, 60-865 Poznań

Telefon

+48 575 931 551

E-mail

rejestracja@chirurgiasowmed.pl