Dotrzymane obietnice

Dotrzymane obietnice

Od ponad roku gnieźnieński oddział chirurgii prowadzony jest przez poznańską firmę Sowmed. Po początkowych kontrowersjach, bliska urzeczywistnienia jest obietnica złożona przez dr Aleksandra Sowiera – właściciela firmy, by to właśnie gnieźnianie mieli najlepiej prowadzony oddział chirurgii ze wszystkich wielkopolskich szpitalach powiatowych.

Trudne początki

Zmianom, które przeszło rok temu nastąpiły na oddziale chirurgicznym szpitala towarzyszyły z początku spore kontrowersje. Gdy okazało się, że dyrektor zdecydował, by oddział prowadziła wyłoniona w wyniku konkursu firma Sowmed z Poznania, obawiano się, że firma nie sprosta oczekiwaniom mieszkańców i z nieufnością traktowano zapewnienia szefa firmy, Aleksandra Sowiera, że zbuduje w Gnieźnie najlepszy oddział chirurgii wśród wszystkich szpitali powiatowych w województwie.

Pionierskie operacje nowych chirurgów

W krótkim czasie, dzięki nowatorskim i pionierskim operacjom, o oddziale stało się głośno w całej Polsce. Przykładem mogą być m.in. pierwsza w Polsce operacja przepukliny przy użyciu wszczepu z materiału pochodzenia biologicznego, pierwsza w Polsce operacja raka piersi przy użyciu niepromieniotwórczych znaczników magnetycznych, czy pierwsza w Polsce operacja rekonstrukcji piersi po mastektomii, w której wykorzystano innowacyjną, długo-wchłanialną siatkę TIGR.

Dla pacjentów istotna jest również codzienna praca. To m.in. właśnie ocenie tej pracy, a dokładniej sposobu realizacji umowy między firma Sowmed, a szpitalem poświęcony był raport kontroli NIK z kwietnia zeszłego roku. Raport nie tylko nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, ale również nie wskazał żadnych wytycznych pokontrolnych, jednoznacznie kończąc wątpliwości dotyczące przeprowadzonego konkursu i sposobu świadczenia usług przez Sowmed.

Najnowszym potwierdzeniem jakości współpracy szpitala z firmą Sowmed jest pozytywna ocena szpitala, wyrażona przez członków rady powiatu Gnieźnieńskiego podczas ostatniego spotkania rady w styczniu tego roku. Członkowie rady, którzy byli wcześniej sceptycznie nastawieni przyznali, że zmiany są korzystne dla pacjentów i świadczonych dla nich usług.

Przyszłość współpracy

Czego gnieźnieńscy pacjenci mogą się spodziewać w przyszłości? Firma Sowmed nieustannie się rozwija i stawia na kompleksową opiekę pacjentów: od wczesnej i precyzyjnej diagnozy, poprzez odpowiednie prowadzenie leczenia, aż do wyboru, w razie takiej konieczności rodzaju operacji. W Szpitalu im. F. Raszei, którego oddział chirurgiczny prowadzony jest już od 7 lat przez firmę SOWMED, udało się stworzyć unikalny w Polsce ośrodek kompleksowego leczenie pacjentów z chorobami trzustki i wątroby z wykorzystywaniem technik minimalnie inwazyjnych, ale także największych operacji chirurgicznych – resekcji trzustki. Oznaczać to będzie zaoferowanie kompleksowej opieki również pacjentom szpitala w Gnieźnie.